czwartek, 7 maja 2020

Na co poluje Moreni: maj 2020

Na fanpagu bloga pisałam kiedyś, że zapowiedzi w maju nie będzie. Niemniej, rynek wydawniczy dał radę wyprodukować w tym miesiącu aż trzy interesujące premiery, a tak się składa, że to minimalna wymagana ilość, którą sobie do wpisów premierowych założyłam. Czego zabrakło? A no "Hakowania Darwina" Metzla, które co prawda od miesiąca dostępne jest w ebooku, ale tu akurat chciałam sobie kupić papier (nie będę przecież dwa razy płacić), a premiera tegoż z kolei została przełożona na niewiadomokiedy.

Podziału na kategorie tym razem nie będzie, bo wszystkie te tytuły zamierzam prędzej czy później nabyć.

"Życie. Fascynująca podróż przez 4 miliardy lat" Juan Luis Arsuaga
6 maja

Mam słabość do paleontologicznych tytułów popularnonaukowych, a że nie wydaje się ich u nas zbyt wiele (pominąwszy encyklopedie dla dzieci), zwykle kupuję wszystko. Takoż i tym razem postanowiłam się skusić i już nabyłam, bo strona wydawcy obiecywała 600 stron lektury (ale strona księgarni już tylko 380, zobaczymy, kto miał rację).

Bestseller w Hiszpanii!
Wielka historia życia
Juan Luis Arsuaga zabierze cię w porywającą podróż po ścieżkach ewolucji w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: dlaczego człowiek pojawił się na Ziemi? Razem z nim będziesz mógł zastanowić się, czy nasze miejsce mogły zająć jakieś inne inteligentne istoty. Czy altruizm to naturalny instynkt, czy jest nim raczej agresja i walka o przetrwanie?
Arsuaga w ciągu trwającej 15 dni podróży, rozdział po rozdziale, pokazuje świat, jakiego dotąd nie znaliśmy. Opowiada, jak to się dzieje, że jedne organizmy pojawiają się na Ziemi, a inne znikają. Wyjaśnia, jak te mechanizmy działają w królestwach roślin i zwierząt. Zdradza, co było potrzebne, by wykształciła się kreatywność i inteligencja. Wreszcie zastanawia się, czy historia ewolucji dobiegła już końca, czy człowiek, jakiego znamy, to dopiero początek nowego jej rozdziału.
Juan Luis Arsuaga jest biologiem i paleontologiem, który czterdzieści lat swojego życia poświęcił badaniu ewolucji i historii życia na Ziemi. Na stałe wykłada na Uniwersytecie w Madrycie, gościł też na najbardziej prestiżowych uniwersytetach świata: w Londynie, Cambridge, Zurychu, Rzymie, Arizonie, Filadelfii, Berkeley, Nowym Jorku, Tel Awiwie. Publikuje w prestiżowych czasopismach naukowych, takich jak „Nature” i „Science”. Jego najnowsza książka Życie. Fascynująca podróż przez 4 miliardy lat stała się megabestsellerem w Hiszpanii – przez kilka miesięcy utrzymywała się w czołówce list bestsellerów. Jego książki ukazały się w 11 krajach.


"Kotolotki" Ursula K. Le Guin
19 maja

Puryści mogą narzekać, że "Kotolotki" nie będą wydane w formacie, w którym wyszła reszta dzieł Le Guin, ale mnie to jakoś nie boli, szczerze mówiąc. Zwłaszcza, że mają być ilustrowane i w omnibusie.

Arcydzieło literatury dziecięcej.
Pewnego razu mieszkająca w mieście kotka urodziła czworo kociąt. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kociaki miały... skrzydła.
Korzystając z rzadkiej u kotów umiejętności latania, Thelma, Harriet, James i Roger postanawiają udać się w świat, aby go lepiej poznać. Nie wiedzą jednak, że z dala od domu będą czyhać na nie różne niebezpieczeństwa.
Czy znajdą bezpieczne schronienie? Czy spotkają po drodze przyjaciół? A co jeśli trafią w złe Ręce?
Przepełnione urzekającym ciepłem historie autorstwa jednej z największych legend literatury fantastycznej to niezapomniana lektura dla całej rodziny.
W niniejszym zbiorze znajdują się wszystkie części cyklu:
"Kotolotki"
"Powrót kotolotków"
"Wspaniały Aleksander i kotolotki"
"Jane rozkłada skrzydła"

"Bestiariusz. Zwierzęta" Witold Vargas
21 maja

Kolejny z serii bestiariuszy BOSZa i moim skromnym zdaniem zapowiada się ciekawiej od poprzedniego. Oczywiste więc, że do mojej kolekcji dołączy.

Po świetnie przyjętej serii „Bestiariusza słowiańskiego” jeden z jej autorów, Witold Vargas, przygotował kontynuację tego tytułu, tym razem całkowicie poświęconą zwierzętom. To one towarzyszyły człowiekowi od początku cywilizacji, żyjąc tuż obok i stanowiąc dla niego źródło przetrwania w postaci pożywienia i odzienia. Ich pradawne opisy zawierają mnóstwo nadprzyrodzonych, wręcz magicznych cech, dzięki czemu opisywane istoty stają się częścią pasjonującego świata fantastycznego. Autor po przestudiowaniu niezliczonej ilości opracowań etnograficznych, starych kronik, dokumentów, baśni, legend i podań starał się każdemu miłośnikowi słowiańskiej fantastyki ów świat znacząco przybliżyć.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...