środa, 7 czerwca 2017

Na co poluje Moreni: czerwiec 2017

Czerwiec nie jest miesiącem szczególnie bogatym w zapowiedzi (i całe szczęście, wreszcie czas na nadrobienie zaległości) ale i tak sporo mi się tego nazbierało (byłoby więcej, ale postanowiłam, że nie będę ujmować w moich zapowiedziowych notkach kontynuacji tytułów, których jeszcze nie czytałam). Jest nawet jeden tytuł, który miał tu być, ale okazało się, że przesunięto go na lipiec, więc będzie w lipcu.

Tymczasem znowu mamy spadkowicza i znowu jest to "Miasto schodów", o którym już pisałam. Tym razem zapowiadają je na 14 czerwca.

Chcę mieć

"Psi dar" Clarie Guest
14 czerwca

Kolejna pozycja z serii Eco od Marginesów, więc oczywiście moje must have. Aż dziwne, że do tej pory nie było niczego o psach (nie, żebym narzekała. Nie mam nic do książek o psach, ale jest ich na rynku tyle, że zwykle nie tęsknię za kolejną). "Psi dar" jest o tyle dla mnie interesujący, że łączy wątki z literatury "eco" z wątkami z literatury "med", którą też bardzo lubię.

„To, że kocham psy, nie jest dla nikogo niespodzianką, tak samo jak to, że nie godzę się na ich wykorzystywanie. Podeszłam więc do tej książki jak przysłowiowy pies do jeża. Spodziewałam się instrukcji obsługi psa wykrywacza nowotworów, ale z marszu ujęła mnie historia myszek laboratoryjnych. Claire Guest na pewno ma serce na właściwym miejscu, pomyślałam, i nie pomyliłam się. Tak naprawdę to opowieść o życiu, które mogło trwać dzięki niezwykłym możliwościom psiego nosa. Piękna opowieść. Czasem trochę gorzka, ale mimo to, a może dzięki temu wiarygodna. Bardzo polecam”. - Dorota Sumińska
Węch psa jest tysiąc razy lepszy niż ludzki. Psy potrafią rozłożyć zapach na składniki i rozpoznać każdy oddzielnie, dzięki czemu znajdują narkotyki lub materiały wybuchowe nawet wtedy, gdy próbuje się je zamaskować innym zapachem.
Oraz psy są w stanie zidentyfikować zapach nowotworu.
Claire pamięta tamten dzień doskonale – na spacerze labradorka Daisy parę razy szturchnęła ją nosem w pierś. Kilka dni później badania wykazały, że Claire miała głębokiego, trudnego do zdiagnozowania raka piersi. Zrozumiała, że psy takie jak Daisy mogą uratować o wiele więcej istnień ludzkich. Ale okazało się, że psy umieją znacznie więcej! Potrafią u chorych na padaczkę lub cukrzycę wyczuć zbliżający się atak i ich ostrzec.
Psi dar to opowieść o tym, że nasi najlepsi przyjaciele mogą codziennie ratować nam życie, w zamian oczekując tylko pełnej miski i naszej miłości.

"Zdrajca" Jim Butcher
23 czerwca

Tu przyznam, że data premiery jest umowna, bo książki nie ma jeszcze na stronie wydawnictwa (przynajmniej w chwili, kiedy piszę notkę). Ale na moje pytanie na forum Mag odpowiedział, że czerwcowy termin nadal aktualny, więc wrzuciłam w notkę. I nie mogę się już doczekać, bo Chicago Dresdena to jeden z tych literackich światów, w których ostatnio czuję się najlepiej.

Opisu wydawcy też jeszcze nie ma.

Chcę przeczytać

"Pazur sprawiedliwości" Leonie Swann
16 czerwca

Z Leonie Swann u mnie zawsze pojawia się ten sam schemat. Najpierw zachwycam się pomysłem, potem rozczarowuje wykonaniem. Ale nie jest tak źle, skoro ciągle próbuję. Tymczasem autorka wraca do motywu zwierząt prowadzących śledztwo, więc może być ciekawie.

Najnowsza książka autorki "Sprawiedliwości owiec" i "Triumfu owiec".
Doktor Augustus Huff, wykładowca sławnego Uniwersytetu w Cambridge, staje przed poważnym problemem: Elliot Fairbanks, jeden z jego studentów, zginął w nieszczęśliwym wypadku. Augustus podejrzewa, że mogło to jednak być morderstwo, gdyż ofiara bynajmniej nie była aniołkiem. Morderca w wieży z kości słoniowej – to niedopuszczalne; Augustus więc, przy wsparciu Graya, afrykańskiej papugi żako, która należała do zmarłego studenta, wyrusza na poszukiwanie zabójcy. Augustus z początku popełnia błąd za błędem, papuga zaś okazuje się ptaszyskiem nad wyraz przemądrzałym. Lecz niebawem to właśnie Gray zaczyna stawiać właściwe pytania i Augustus pojmuje, że tylko razem są w stanie rozgryźć tę zagadkę.

"Czarownica znad kałuży" Artur Olchowy
20 czerwca

Postapo, które nie wygląda jak postapo. Co prawda motyw konfliktu czarownica vs ksiądz jakoś mnie nie porywa, ale całość rozgrywa się na Mazurach, a to w sumie niedaleko mnie, więc ciekawość jest. 

Świat sprzed wojny, która zdziesiątkowała ludzkość, pamięta już tylko Koślawa – stara zielarka mieszkająca nieopodal mazurskiego Okartowa. Przeczuwając zbliżającą się śmierć, przyjmuje na ucznia syna miejscowego gospodarza, by przekazać mu całą swą wiedzę.
Tymczasem do wsi przybywa nowy wikariusz. Realizując swoją szczególną misję, burzy ustalony ład okartowskiej społeczności.
W walce o małą ojczyznę i jej mieszkańców Czarownicy przyjdzie zmierzyć się nie tylko z bezwzględnymi i niekiedy szalonymi ludźmi, lecz także z własną starością, chorobą i sumieniem.

"Armageddon dzień po dniu" J. L. Bourne
21 czerwca

Przyjmijmy, że tym razem terminów z Papierowego Księżyca nie potraktuję sceptycznie.;) A przydałoby się wreszcie coś o zombie apokalipsie przeczytać.

„Apokalipsa zombie”, kiedyś będąca na marginesie horroru, stała się ostatnio jednym z najmodniejszych gatunków w popkulturze. Armagedon dzień po dniu J.L. Bourne’a to błyskotliwy i wciągający thriller, który z zapartym tchem przeczytają zarówno nowi, jak i zagorzali miłośnicy żywych trupów. Armagedon dzień po dniu uznawany jest za najlepszy horror o zombie obok The Walking Dead.
Urywkowe doniesienia medialne wskazują na chaos i przemoc, które rozprzestrzeniają się w amerykańskich miastach. Planetę ogarnia zło nieznanego pochodzenia. Umarli powstają, by objąć Ziemię we władanie jako nowy dominujący gatunek w łańcuchu pokarmowym.
Oto pisany odręcznie dziennik ukazujący walkę o przetrwanie jednego człowieka. Schwytany w sidła globalnej katastrofy, musi podejmować decyzje – wybory, które zaowocują albo życiem, albo wieczną klątwą przemierzania świata jako jeden z trupów.
Wkrocz, jeśli masz odwagę, do tego świata. Świata nieumarłych.

"Lily i ośmiornica" Steven Rovley
26 czerwca

Zwykle unikam zwierzęcej fikcji literackiej, a to dlatego, że autorzy piszący powieści o zwierzętach (zwłaszcza domowych) mają tendencję do bezczelnego szantarzu emocjonalnego na czytelniku, co mnie wyjątkowo zniesmacza. Ale tu bym zaryzykowała. Pachnie realizmem magicznym czy inszą oniryką.

Lily jest dla Teda kimś wyjątkowym: razem jedzą, śpią i spędzają każdą wolną chwilę. To jej ufa, to bez niej nie może żyć. I nie przeszkadza mu, że Lily jest jamnikiem.
Pewnego dnia na głowie ukochanego zwierzęcia pojawia się złowroga ośmiornica, która wywraca do góry nogami ich dotychczasowe życie. Żeby przetrwać trudne chwile, Ted ucieka w krainę wyobraźni. Szuka pomocy wśród rekinów, a nawet wyrusza na otwarte morze, aby pokonać złośliwego stwora.
Powieść Stevena Rowleya to coś więcej niż kolejna historia o oddanym czworonogu i jego właścicielu. Lily i ośmiornica przypomina, co to znaczy kochać z całego serca, i uczy, czym jest prawdziwa przyjaźń. Potwierdza też, że walka o tych, których kochamy, jest najtrudniejszą ze wszystkich walk – niezależnie od tego, czy toczymy ją na dwóch czy na czterech łapach.

"Bez odkupienia" Michael R. Fletcher
28 czerwca

Mroczna & krwawa fantasy to zdecydowanie nie jest mój konik, ale zafascynowała mnie konstrukcja świata. Oby było warto.

Tęsknisz za naprawdę mroczną fantasy spod znaku „Księcia cierni” Marka Lawrence'a? Oto nowy autor, który porwie cię opowieścią pełną mroku, krwi i obłędu. A przy tym pełną niezwykle oryginalnych pomysłów.
Rekomendacja od samego Anthony'ego Ryana niech będzie wystarczającą zachętą. Wejdź do Świata urojeń i zmierz się z meandrami ludzkiej świadomości.
Wiara kształtuje krajobraz, określa prawa fizyki i kpi sobie z prawdy. Powszechna wiedza jest siłą natury, nie aksjomatem. Oczywistością jest to, w co wierzy motłoch. Lecz szaleństwo stanowi oręż, a przekonanie – tarczę. Urojenia rodzą ohydnych nowych bogów.
Ten mroczny i brutalny świat zaludniają Geisteskranken – mężczyźni i kobiety, których urojenia przyjmują realne kształty, wypaczając rzeczywistość. Najwyższy kapłan Konig usiłuje stworzyć porządek z chaosu. Dyktuje wiernym, w co mają wierzyć, skupiając ich wiarę na jednym celu: chłopiec imieniem Morgen musi wstąpić na niebiosa, aby zostać bogiem. Bogiem, którego będą mogli kontrolować.
Jednak wielu innych też chciałoby zagarnąć przyszłego boga dla siebie, w tym sobowtóry – Dopple  – samego najwyższego kapłana oraz Łowca Niewolników, któremu nikt nie potrafi się oprzeć. Trójka zatwardziałych grzeszników – Najwspanialszy Szermierz Świata, Kleptyczka o morderczych zapędach i prawdopodobnie ostatni zdrowy psychicznie człowiek – również ma co do młodego bożka własne, nikczemne plany.
Do tego dochodzi jeszcze jedna przeszkoda: uciekający czas. Im potężniejsze stają się urojenia, tym trudniej je kontrolować. Nieuniknionym losem każdego z Geisteskranken jest znaleźć się w Zaśmierci. Pozostaje tylko pytanie:
Kto będzie tam rządził?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...