poniedziałek, 7 stycznia 2019

Na co poluje Moreni: styczeń 2019

Styczeń, jak zwykle, nie ma pod względem nowości nic ciekawego do zaproponowania. Wydawcy wiedzą, że cała kasę wydaliśmy przed świętami, swoje hity też przed świętami wypuścili, więc teraz niewiele się dzieje. Niemniej kilka interesujących tytułów sie znalazło. nie sa co prawda na tyle interesujące, żebym od razu chciała je kupować, dlatego wszystkie wymienione w notce nalezy uznać za należące do gatunku "chcę przeczytać".

"Nauka w kuchni" Michał Kuźmiński
14 stycznia

Nie jestem jakąś szczególną fascynatką żywienia, niemniej ciekawi mnie, jak mogłaby wyglądać popularnonaukowa książka o gotowaniu. Zwłaszcza napisana przez polskiego autora (dla popularnonaukowych książek rodzimych twórców mam zawsze pewną dozę nieufności). 

Kuchnia dla głodnych wiedzy
Czy zastanawiałeś się, kiedy ludzie zaczęli gotować? Jak przyrządzali jedzenie neandertalczycy albo jak mógł smakować stek po kromaniońsku?
Michał Kuźmiński, wieloletni szef działu Nauka „Tygodnika Powszechnego”, prowadzi nas przez fascynujące tajniki jedzenia i gotowania od czasów prehistorycznych po najdalszą przyszłość.
Z książki dowiesz się, jak wygląda gluten, poznasz tajniki zakwasu chlebowego (wszyscy wiedzą, że pierwszy chleb nigdy nie wychodzi i najlepiej od razu zacząć od drugiego), poznasz zapach zupy z kwarków, dowiesz się, jak wyhodować sałatę w kosmosie i dlaczego astronauci lubią pikantne jedzenie.
Ta książka to prawdziwie (r)ewolucyjne historie sztuki kulinarnej. Kopalnia naukowej wiedzy i fascynujących ciekawostek na temat jedzenia i gotowania. 

"Szklany klosz" Sylvia Plath
23 stycznia

Wznowienie klasyki powieści feministycznej. Warte odnotowania i chyba kiedyś powinnam ją przeczytać. Niemniej, akurat teraz powieść o załamaniu nerwowym zdecydowanie nie jest tym, czemu chce poświęcić uwagę.

Szokująca, realistyczna i niezwykle emocjonalna powieść o kobiecie wpadającej w paszczę szaleństwa.
Esther jest wyjątkowo inteligentna, piękna, utalentowana, jednak powoli jej świat się rozpada – i być może nie ma już dla niej ratunku.
Kiedy ma dziewiętnaście lat, przyjeżdża do Nowego Jorku – miasta spełnienia, szczęścia, zabawy, kariery – na miesięczny staż w redakcji miesięcznika dla dziewcząt. Ma poznać miasto, spędzić miło czas. Esther nie potrafi się jednak odnaleźć. Nie ma ochoty na nocne zabawy, nie umie znaleźć odpowiedniego towarzystwa, jest zniechęcona. Odkrywa, że dobre oceny, które zawsze zdobywała w szkole, tutaj nie mają znaczenia. Esther nie umie zdecydować, na czym jej zależy, co ją interesuje, czy w ogóle istnieje taka rzecz. Nie czuje się taka jak inne dziewczyny – śliczne, uśmiechnięte i zadowolone z życia. Przychodzi załamanie…

"Nieznane życie lodowców" Bjørn Vassnes
23 stycznia

Tytuł co prawda dość pretensjonalny, ale sama tematyka może się okazać interesująca. Zwłaszcza w obliczu obecnie zachodzących zmian klimatycznych. Ciekawe, jak to wyjdzie w praktyce.

Czy powinniśmy bać się topniejących lodowców? Media straszą zmianami klimatycznymi, ale lubimy myśleć, że to naukowe gadanie, które nie dotyczy naszej codzienności. Vassnes pokazuje, że lód na biegunie północnym ma większy wpływ na nasze życie niż moglibyśmy przypuszczać. Bo kto spodziewa się, że od lodowców zależy to, co dzisiaj je na obiad?

"Mózg. Władca czasu" Dean Buonomano
24 stycznia

Popularnonaukowe książki o mózgu wychodzą od jakiegoś czasu z zaskakującą regularnością i nieco mnie już tym znudziły. Niemniej, o samym czasie pisują zwykle astrofizycy, z pasją przynajmniej tak wielką jak neurolodzy o mózgu. I takie "mózgowe" spojrzenie na czas może sie okazać miła odmianą.

Twój mózg nieustannie mierzy czas. Kiedy rozmawiasz, precyzyjnie określa długość trwania każdej sylaby, a także dźwięków, gdy słuchasz muzyki, wie ile trwa doba, a nawet miesiąc. Mózg to wspaniały zegar!
Jak ludzki mózg mierzy czas? Jak robią to mózgi zwierząt? I czym w ogóle jest czas: obiektywną wielkością fizyczną, czy może tylko wytworem mózgu?
W swojej książce "Mózg, władca czasu", Dean Buonomano poszukuje odpowiedzi na te niezwykle ważne pytania - odpowiedzi, od których zależy więcej, niż myślisz.

"Sprawa dla koronera" John Bateson
28 stycznia

Swego czasu uwielbiałam te wszystkie seriale typu "CSI", głównie dlatego, ze pokazywały warsztat pracy specjalistów od łapania przestępców - i mniejsza o to, że pokazywały nierealistycznie. Niemniej, człowiek dorasta i chętnie przeczyta bardziej realistyczną wersję.

Każda śmierć ma swoją historię.
Nikt nie wie o tym lepiej od koronera.
Jak z przyborów toaletowych zrobić narzędzie zbrodni?
Po czym rozpoznać, że przyczyną śmierci było uduszenie?
Czy samobójstwo może być zaraźliwe?
Słyszymy o nim w każdym serialu kryminalnym. Jego praca jest najważniejsza na miejscu zbrodni. Każdego dnia staje oko w oko ze śmiercią, żeby znaleźć odpowiedzi dla żywych. Co było przyczyną zgonu? Jak do niego doszło? Kto jest winny?
W tej książce znajdziecie najciekawsze przypadki w karierze Kena Holmesa – koronera z Kalifornii. Razem z nim przyjrzymy się morderstwu, w które zamieszany był Tupac Shakur, zajrzymy do celi śmierci w więzieniu San Quentin i spróbujemy dowiedzieć się, kto był właścicielem stopy w bucie wyrzuconej przez morze na plażę.
Sprawa dla koronera to możliwość spojrzenia na pracę człowieka, którego codziennością jest odkrywanie tajemnic śmierci.

"Moc srebra" Naomi Novik
29 stycznia

To trochę znamienne, że w zestawieniu pojawia się tylko jedna książka fantastyczna. Niemniej, pewnie ją kupię. Bardziej z sentymentu do autorki niż dzikiej potrzeby lektury, ale jednak. Poprzedniej ksiązki autorki z tego uniwersum, czyli "Wybranej" nie wspominam z zachwytem, ale była to całkiem sympatyczna powieść, więc pewnie ta też będzie.

Naomi Novik zaprasza do świata tajemnych mocy, bogactwa i panicznego strachu!
Mirjem, doprowadzona do ostateczności chorobą matki, postanawia przejąć nieudolnie prowadzony przez ojca rodzinny interes. Stanowcza i zimna jak lód, skutecznie egzekwuje wszelkie należności od pożyczkobiorców. A kiedy dziadek przekazuje jej pięć kopiejek w srebrze, Mirjem oddaje mu dług w złocie. W okolicy rozchodzi się wieść o młodej lichwiarce, która potrafi zamieniać srebro w złoto. Dla Mirjem jednak ta sława okazuje się przekleństwem. Zaczyna się bowiem nią interesować król Starzyków – obdarzonych nadnaturalnymi mocami, tajemniczych lodowatych istot, które wzbudzają trwogę wśród zwykłych śmiertelników.
Świeża i pełna wyobraźni opowieść oparta na motywach baśni braci Grimm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...