sobota, 2 kwietnia 2011

Nasiona zua:)

W związku z tym, że poprzednia notka biologiczna cieszyła się dużą popularnością, postanowiłam zrobić następną. Tym razem będzie dla odmiany botanicznie. Zamierzam wam bowiem przedstawić nasiona pospolitych chwastów. Wątpię, żebyście je kiedykolwiek wcześniej mieli okazję dokładnie obejrzeć, jako że największe z nich mają po 6mm, a średnio od 1 do 2mm. A zdziwilibyście się, jak bardzo skomplikowane potrafi być nasionko takiej choćby dzikiej marchwi...

Wszystkie zdjęcia oczywiście robił Luby. Ze mną aparat nie współpracuje, a fotki Lubego budzą ogólny zachwyt nawet wśród wykładowców, więc myślę, że i wam się spodobają, tak jak i poprzednim razem.:)

No to jedziemy:)

To małe i kolczaste na środku to bniec biały (Melandrium album), a to duże dookoła, to nostrzyk biały (Meliotus albus). Tego pierwszego mija się każdej wiosny na poboczach dróg, a mało komu przyszłoby do głowy, że ma takie ciekawe nasiona.:)

Jedno z najbardziej zachwycających, moim skromnym zdaniem - ostróżeczka polna (Consolidia regalis). Cóż za misteria falbanek.

Znany każdemu szczaw zwyczajny (Rumex acetosa)...

...i jego mniej znani kuzyni: szczaw kędzierzawy (Rumex crispus) i szczaw tępolistny (Rumex obtusifolius).

Kolejny kolczasty osobnik - kąkol polny (Agrostemma gitago).

To zapowiadana wcześniej marchew zwyczajna (Daucus carota). Prawda, że śliczna?;)

Babka lancetowata (Plantago lanceolata). Mi te niewielkie nasionka przypominają okruszki bursztynu.

I babka zwyczajna (Plantago maior). Bardzo mi się podoba kształt tych nasionek.

 A to nasionko rośliny, którą zwykło się nazywać mleczem. Pozbawione jest tylko aparatu lotnego, który tak wdzięcznie je unosi z dmuchawców. Tymczasem to nie żadem mlecz, a mniszek pospolity (Taraxacum officinale).

Tutaj misz-masz z nasionek żółtlicy owłosionej (Galinsoga quadriradiata) i drobnokwiatowej (G. cilliata). Chociaż specjalnej różnicy nie widać.

Maruna bezwonna (Tripleurospermium inodorum). Nie zaklinuję do Wikipedii, bo artykuł zawiera błędy związane z nazewnictwem. Ale to ten duży "rumianek", jakby ktoś chciał wiedzieć.:)

A to znany każdemu chaber bławatek (Centaurea cyanus)...

... i jego mniej znany kuzyn chaber driakiewnik (Centaurea scrabiosa).

Pospolity "rzep", czyli łopian większy (Arctium lappa).

I na zakończenia ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum).

Mam nadzieję, że od teraz życzliwiej spojrzycie na zwykle chwasty.:)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...