sobota, 13 marca 2021

Na co poluje Moreni: marzec 2021

Przyznam, że tym razem spis będzie niekompletny. I zabraknie w nim dość istotnych pozycji, to znaczy magowych Artefaktów. "Małe, Duże" i "Ogień nad otchłanią" chętnie bym kupiła, choćby i do kolekcji, ale mają wyjść niby za dwa i pół tygodnia, a w księgarni wydawcy nawet w zapowiedziach ich nie ma. Magowi już w tym względzie nie ufam, więc i w spisie premier nie figurują. Rebis wydaje "Ostatni brzeg", ale mam go w innym wydaniu, więc kolejne mi nie potrzebne. A Zysk wznawia "Wicked" (tym razem bez plakatu musicalu na okładce) i to jest sytuacja, w której wydaje mi się, że mam poprzednie wydanie, ale nie jestem pewna... Za to "Pytanie i odpowiedź" Nessa przesunięto na 3 marca. Tymczasem przejdźmy do konkretów.

Chcę mieć

"Świnia na sądzie ostatecznym" Maja Iwaszkiewicz
10 marca

Książka o tym, jak ludzie średniowiecza postrzegali zwierzęta to coś ciekawego na naszym rynku. Co prawda pewnie przed zakupem zweryfikuję jeszcze na Legimi, czy to na pewno jest to, czego oczekuję, ale fajnie byłoby mieć własną. Z pewnością ma mnóstwo ilustracji.

O TAKIM ŚREDNIOWIECZU NIKT JESZCZE NIE PISAŁ
Co wówczas człowiek myślał o zwierzętach? Jak wyglądała praca dawnego zoologa i jego magiczne eksperymenty? Jak powstały wyobrażenia o ludzko-zwierzęcych hybrydach? Czy w średniowieczu istniały ogrody zoologiczne? Czy wierzono, że zwierzęta pójdą do nieba i należy je sądzić jak ludzi? Barwne opowieści o średniowiecznej faunie wzbogacone zostały o oryginalne ilustracje, które mogą wzbudzać zarówno śmiech, jak i przerażenie. Znaczną część autorka poświeciła opisom stworów fantastycznych: smoków, gargulców i jednorożców. Nie zapomniała też o ówczesnych wegetarianach. Wszystko to prowadzi do zastanawiającego wniosku: świat zwierząt oddziaływał na ludzi w średniowieczu silniej niż obecnie.
Maja Iwaszkiewicz jest historyczką sztuki i mediewistką zakochaną w kulturze średniowiecznej i odszyfrowywaniu jej tajemniczego języka symboli. Próbuje zarazić tą miłością innych.

 

"Krajobraz strachu" Adam Zbyryt
10 marca

Kolejna książka w serii Eko (która zupełnie nie wygląda jak seria Eko), więc wiadomo, ze musi być na półce. Temat ciekawy, bo o strachu u dzikich zwierząt. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

Strach ma wielkie oczy i choć oznacza to, że zazwyczaj wyolbrzymiany grożące niebezpieczeństwo, to w dosłownym znaczeniu kryje się ziarno prawdy: kiedy się boimy, źrenice ulegają rozszerzeniu. Ale to nie jedyna reakcja. Odczuwając strach, doświadczamy całej kaskady procesów. Środowisko życia może być powodem ogromnego stresu. W mieście hałas, światło, zanieczyszczenia mogą powodować olbrzymi stres nie tylko u ludzi. W podobny sposób działa wycinka drzew w lasach i wysokie temperatury.
Strach i stres towarzyszą wszystkim organizmom od początku istnienia i pełniły funkcję adaptacyjną – pozwalały lepiej przystosowywać się do zmieniających się warunków. Bo czy ze strachu można dbać o linię? Albo czy inteligencja pomaga w radzeniu sobie ze stresem? Dlaczego jedne zwierzęta nieruchomieją ze strachu, a inne pędzą na złamanie karku? Skąd w nas lęk przed pająkami? Czym są „duchy drapieżców” i czy strach jest zapisany w DNA? Albo czy dodo wyginął, ponieważ się nie bał?
Krajobraz strachu pozwoli lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Wiele zagadkowych zachowań zwierząt – ukazanych głównie na przykładzie ptaków – stanie się zrozumiałych, a to pozwoli nam lepiej je chronić. To ważne dla przyszłości naszej planety.

"Wehikuł czasu" H. G. Wells
17 marca

Jedyna książka Wellsa, jaką chciałabym mieć, a jeszcze nie mam. I to w przepięknym wydaniu ilustrowanym z Vespera, więc wiadomo, ze musi na półkę trafić.

„Wehikuł czasu”, wydany po raz pierwszy w 1895 roku, to jedna z najważniejszych powieści w historii światowej literatury science fiction. Fabuła skupia się na losach naukowca, Podróżnika w Czasie, który za pomocą własnoręcznie skonstruowanego urządzenia udaje się w odległą przyszłość, gdzie spotyka dwie odmienne rasy ludzkie – Elojów i Morloków. Autor, podobnie jak w większości swoich powieści, stawia w niej pytanie o wizję rozwoju ludzkości i to nie tylko w kontekście naukowo-technicznym, ale przede wszystkim społecznym. Zagadnienia teorii ewolucji łączy z wizją walki klas, nierówności społecznych, feminizmu. Debiutancka, a zarazem niezwykle wizjonerska, niepokojąca, ponadczasowa – jedna z najbardziej znanych powieści Herberta George’a Wellsa.

"Zaraza" David Quammen
15 marca

Poprzednia książka Quammena kupiła mnie stylem i ogromem reporterskiej pracy, jaką autor w nią włożył, więc i tę muszę mieć. Co prawda nie jest to tytuł tego autora, jaki najbardziej chciałabym przeczytać, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

Podąża tropem śmiercionośnego wirusa w środku afrykańskiej dżungli. Łapie nietoperze w południowych Chinach i makaki skaczące po dachach świątyń w Bangladeszu. Odwiedza laboratoria o najwyższej klasie bezpieczeństwa mikrobiologicznego, gdzie badane są najgroźniejsze odmiany wirusów, gotowe w każdej chwili wymknąć się spod kontroli.
David Quammen robi wszystko, aby odkryć prawdę o najskuteczniejszych zabójcach naszych czasów i udzielić odpowiedzi na pytania dręczące ludzkość: Czy tajemnicza choroba X zabije nas wszystkich – i kiedy nadejdzie?, Dlaczego tempo, z jakim pojawiają się pandemie, nieustanie się zwiększa?, Czy sami ściągamy na siebie wyniszczające plagi?, a przede wszystkim: Gdzie popełniliśmy błąd?
Wciągający niczym najlepszy thriller reportaż totalny na miarę Głodu Martína Caparrósa czy Cesarza wszech chorób Siddharthy Mukherjeego. Lektura obowiązkowa dla każdego fana mocnej literatury faktu. Kronika największych plag współczesności. Kronika naszych czasów.
Przerażające i fascynujące arcydzieło reportażu naukowego, które czyta się jak powieść detektywistyczną.
Walter Isaacson, autor bestsellerowych biografii Steve Jobs oraz Leonardo da Vinci 

"Co cię gryzie" Carl Zimmer
23 marca

Co prawda jeszcze nie czytałam poprzedniej książki autora, ale parazytki zawsze na propsie. Tym razem nie mam rozterek czy kupić kolejny tom serii do kolekcji.

Z tej książki dowiesz się:
- Dlaczego układ odpornościowy przypomina freski z Kaplicy Sykstyńskiej? 🦠
- Jak wygląda wojna między limfocytami i pasożytami? 🤔
- Czy pasożyt pasożyta może mieć pasożyty? 🤯
- W których pasożytach można się zakochać? 💚
Druga książka Carla Zimmera, autora "Śmiech ma po matce. Tajemnice genów"!
To będzie niesamowita podróż!

Chcę przeczytać

"Kwestia sumienia" James Blish
9 marca

Klasyk, po opisie wnoszę, że ciekawy, bo rozważający rolę religii w społeczeństwie. Teraz już się raczej o tym nie pisze (nie oceniam, dobrze to czy źle, po prostu inna problematyka rozpala umysły czytelników i autorów), więc wnosi też powiew retrooryginalności. 

Ojciec Ramon Ruiz-Sanchez, jezuita i biolog, jest członkiem ziemskiej ekspedycji, która bada planetę Lithię zamieszkaną przez inteligentne gadopodobne istoty. Lithyjczycy żyją w pokoju i harmonii z naturą, bez konfliktów i przestępstw. Jednocześnie nie znają religii ani wiary w żadnej postaci.
Czy rzeczywiście może istnieć doskonałe społeczeństwo pozbawione Boga? Jak Ziemianie mają się zachować w obliczu zaawansowanej cywilizacji, która nie jest zdolna do agresji i przez całe swoje dzieje pozostawała absolutnie bezbożna? Ruiz-Sanchez usiłuje pogodzić wiedzę naukową, humanistyczne zasady i nakazy wiary, co prowadzi go ku herezji. A od wyników badań ekspedycji zależy przyszłość tak Lithyjczyków, jak i Ziemian. 

"Śmiech diabła" Agnieszka Miela
16 marca

Po opisie wnoszę, że to raczej dość generyczne fantasy, ale może się przyjemnie zaskoczę. Najbardziej podoba mi się okładka. ;)

Kiedy umiera nadzieja, nastaje czas obłędu. Gdy brakuje wybawców – rodzą się szaleńcy.
Wystarczyła jedna noc, by stracili wszystko, co było im najdroższe. Pozbawieni domu i wiary w lepszą przyszłość zdecydowali się poświęcić życie w imię poprzysiężonej zemsty. Jednak ktoś miał wobec nich inne plany.
Aine i Bertram, potomkowie dwóch Starych Rodów, nie mają pojęcia, że ich losy zostały nierozerwalnie złączone z Ziarnami Relenvel – legendarnymi istotami niemal równymi Bogom. Nie podejrzewają też, że wyrządzone im krzywdy są jedynie elementem gry, której stawka jest wyższa, niż ktokolwiek mógłby sądzić. Tym razem bowiem to ludzie zadecydują o wyniku starcia między bóstwami.
Czy dokonają właściwych wyborów?

"Północna granica" Feliks W. Kres
19 marca

Od lat utrzymywałam, że Kresa czytać nie będę, bo nie lubię niedokończonych serii. Teraz Fabryka Słów go wznawia, a ostatnie tomy ponoć napisane i tylko czekają na obróbkę redakcyjną, więc chyba czas najwyższy zacząć czytać. Przy czym liczę, ze będzie na Legimi.

Na początku była Szerń. Objęła we władanie świat i tchnęła inteligencję w trzy gatunki: ludzi, koty i sępy. A potem znad Bezmiarów nadciągnął Aler i stworzył własne rozumne istoty. Rozpoczęła się wojna potęg, która trwa do dziś.
Armektańscy legioniści od setek lat stoją na straży i przelewają krew, by zagrodzić alerskim bestiom drogę w głąb kontynentu. Nieustępliwie trwają w zasypywanych śniegiem stanicach, wyjeżdżają na patrole, z których część z nich nigdy nie wróci. Nadchodzi jednak czas zmian. Czas, gdy poświęcenie, determinacja i śmierć setek już nie wystarczą, by zapewnić bezpieczeństwo setkom tysięcy.
Nadchodzi Czas Przesunięcia i bitwa, o której nie usłyszą na dworach Szereru. Bo nie będzie nikogo, kto mógłby o niej opowiedzieć.
 

"Tkając świt" Elizabeth Lim
23 marca

Szczerze mówiąc, to nie mam wymagań wobec tej książki. Ot, typowa młodzieżówka, o tyle ciekawa, że zamiast o posadę maga bojowego czy innego cool urzędnika, bohaterka w przebraniu ubiega się o posadę królewskiego krawca. Ale może być przyjemna na odprężenie.

„Project Runway” w połączeniu z „Mulan”? Porywająca opowieść o młodej dziewczynie, która udaje chłopca, by rywalizować o rolę cesarskiego krawca.
Maia Tamarin marzy o byciu najlepszą krawcową w kraju. Kiedy królewski posłaniec wzywa jej schorowanego ojca do wzięcia udziału w wielkim konkursie,
Maia zajmuje jego miejsce, aby spełnić swoje marzenie i uratować rodzinę przed biedą. Wie, że może zginąć, jeśli ktoś odkryje jej sekret. Jest tylko jeden problem:
Maia jest jedną z aż dwunastu krawców walczących o wysoką pozycję na dworze.
Konkurencja to jednak niejedyna trudność, której musi stawić czoła. Dziewczyna obawia się, że jej sekret zostanie odkryty przez nadwornego magika Edana,
którego przenikliwe oczy zdają się patrzeć prosto przez jej przebranie. Mimo wszystko Maia wyrusza w podróż do najdalszych zakątków królestwa, by szukać słońca, księżyca i gwiazd.
Znajdzie tam o wiele więcej, niż kiedykolwiek mogła sobie wyobrazić.

"Piekarnia czarodzieja" Gu Byeong-Mo
24 marca

Mam wrażenie, że trendem na drugi kwartał 2021 roku będzie wschodnioazjatycka popkultura. Znak już swoja książkę o japońskiej wydał, Mova wrzuciło w zapowiedzi reportaż o Korei oczami geeka, a Young (które jak i Mova jest imprintem wydawnictwa Kobiecego) zapowiada takie oto młodzieżowe, koreańskie fantasy. Jestem ciekawa.

KOREAŃSKA BAŚŃ, W KTÓREJ SPEŁNIAJĄ SIĘ NIEBEZPIECZNE ŻYCZENIA.
Diabelskie Ciastko Cynamonowe, Migdałowa Laseczka Wspomnień, a może Pokojowy Scone z Rodzynkami? W piekarni czarodzieja czekają na ciebie magiczne przysmaki, jednak uważaj, co wybierasz.
Całodobowa piekarnia, z której unosi się aromatyczny zapach cudownych wypieków, od wielu lat była jego jedynym schronieniem. Chociaż – jak sam przyznaje – nigdy nie lubił pieczywa.
Kiedy matka porzuciła go na stacji kolejowej, a wiele lat później jego macocha pani Bae i jej córka Muhee skutecznie wykluczyły go z życia rodzinnego, musiał radzić sobie sam.
Ponownie odrzucony i tym razem niesłusznie oskarżony o okropną zbrodnię chłopak musi uciekać, aby ocalić swoje życie. Schronienie znajduje u Piekarza, od którego codziennie kupował pieczywo. Musi tylko pomóc w prowadzeniu jego strony internetowej.
Jakie tajemnice skrywa Piekarz? Czy chłopak odnajdzie w końcu szczęście i stawi czoła swojej przeszłości?

"Czarny lampart, czerwony wilk" Marlon James
24 marca

Nie wiem, czy nie jest to najciekawsza z premier tego miesiąca. Afrykańskie fantasy (przynajmniej jeśli chodzi o setting), autor znany raczej w mainstreamie niż w fandomie... To będzie albo niesamowita perełka, albo niesamowity crap. A z pewnością jest to porządna cegła - ponad 800 stron.

"Dziecko nie żyje. Nie pozostało nic więcej, by wiedzieć."
Tropiciel jest myśliwym, znanym w trzynastu królestwach jako ten, który ma nos. I choć zawsze pracuje sam, ten jeden jedyny raz musi zrobić wyjątek. By odnaleźć zaginione dziecko, sprzymierza się z grupą podobnych sobie najemników. A są tam wszyscy: od wiedźmy, przez smutnego olbrzyma, aż do zmiennokształtnego Lamparta. Każde z nich jest śmiertelnie niebezpieczne. Każde z nich pilnie strzeże swoich tajemnic.
Podążając za zapachem dziecka, grupa przejdzie przez potężne miasta, groźne rzeki i zaklęte puszcze, na każdym kroku tropiona przez istoty, które pragną ich śmierci. Wątpliwości nie opuszczają Tropiciela ani przez chwilę. Kim jest tajemniczy chłopiec, którego muszą odnaleźć? Dlaczego tak wiele osób chce przerwać ich poszukiwania? I przede wszystkim – kto kłamie, a kto mówi prawdę?
Czerpiąc garściami z afrykańskiej historii i mitologii oraz własnej wyobraźni, Marlon James opowiada historię o niesamowitym rozmachu, której akcja dzieje się w starożytnym świecie, dziwnie przypominającym współczesny. Czarny lampart, czerwony wilk to opowieść niezwykle brutalna, osadzona w fantastycznej scenerii, a jednocześnie poruszająca.

"Anatomia pęknięcia" Michał Protasiuk
26 marca

Nie czytałam nic autora, ale opis wygląda ciekawie, a Powergraph to swoista gwarancja jakości, więc dorzućmy do puli.

Pierwsza w Polsce książka o naszej przyszłości po izolacji.
Anatomia pęknięcia Michała Protasiuka jest jak literacka odsłona brytyjskiego serialu Black Mirror. Zanurzamy się w rzeczywistość zdominowaną przez nowe technologie. Podzielony internet, rządzące nami algorytmy i bańki filtrujące – to tematy, wokół których Protasiuk buduje fabułę trzymającą w napięciu jak znakomity thriller. Ta literatura, osadzona w mrocznych, często skandynawskich klimatach, opowiadająca o zdegradowanym środowisku naturalnym, odbierającej nam wolność sztucznej inteligencji czy zjawisku deep fake, jest dla nas – odgrodzonych od świata ekranem telefonu i komputera – niepokojąco aktualna i znajoma. Diagnozuje nasze lęki o przyszłość

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...